
Soybean oil for cooking and salads
- Product description
- Shipping conditions
As far as the proportion of saturated and unsaturated fatty acids is concerned, the composition of the fatty acids contained in soybean oil is most favourable. It is one of the most important natural sources of essential fatty acids, containing not only n-6, but also n-3 fatty acids, too. Soybean oil is starting material for margarine production. A large number of leguminous plants, soybean included, contain phyto-estrogens, isoflavons, of similar structure and effects with human oestrogen hormones, less active, but present in higher concentrations. Therefore soybean oil plays a protective role in menopause, osteoporosis, heart, artery and tumour diseases.
Delivery by mail, collect on delivery (COD) (according to the actual postal tariff) Tariff Weight limit: maximum 30 kg/ package.
When you purchase for 100.000,- Ft or more, we deliver in Budapest free of charge.
| Prices | Glass | PET |
| 1 dl | 1.86 € | |
| 2 dl | 3.09 € | |
| 5 dl | 5.42 € | |
| 1 l | 10.58 € |
- Nutritional Table
- Customer reviews
| Contains the following in 100g | |
| Energy | 3700 Kj (900 kcal) |
| Fat | 100 g |
| Saturated fatty acids | 15g |
| Monounsaturated | 28g |
| Polyunsaturated | 57g |
| Carbohydrate | 0 g |
| of which sugar | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 mg |
Please log in to write review.