
Sour cherry seed oil for cooking and salads
- Product description
- Shipping conditions
It is a cooking oil of pleasant taste and aroma. It is a biologically valuable nutrient, due to its content of flavonoids and E-vitamin. Its ingredients stimulate blood circulation. This effect is used in the cosmetic industry in skin-curing preparations such as face creams, body lotions, as it stimulates blood circulation in the skin, prevents ageing, regenerates, hydrates the skin, and improves elasticity of the skin blood vessels by its antioxidant and protective effects. This oil also has beneficial effects on the blood cholesterol level.
Delivery by mail, collect on delivery (COD) (according to the actual postal tariff) Tariff Weight limit: maximum 30 kg/ package.
When you purchase for 100.000,- Ft or more, we deliver in Budapest free of charge.
| Prices | Glass | PET |
| 1 dl | 3.64 € | |
| 2 dl | 6.65 € | |
| 5 dl | 14.31 € | |
| 1 l | 28.36 € |
- Nutritional Table
- Customer reviews
| Contains the following in 100g | |
| Energy | 3700 Kj (900kcal) |
| Fat | 100 g |
| Saturated fatty acids | 10 g |
| Monounsaturated | 40g |
| Polyunsaturated | 50 g |
| Carbohydrate | 0 g |
| of which sugar | 0 g |
| Protein | |
| Salt | na |
Please log in to write review.