
Saffron seed oil for cooking and salads
- Product description
- Shipping conditions
This oil is recommended for reinforcement of the diuretic system. Added to meals, it will improve nutrient uptake and digestion. Its consumption supports heart function and blood circulation, balances the function of kidneys and bladder. It is beneficial in treatment of infant and old age incontinency.
Delivery by mail, collect on delivery (COD) (according to the actual postal tariff) Tariff Weight limit: maximum 30 kg/ package.
When you purchase for 100.000,- Ft or more, we deliver in Budapest free of charge.
Currently out of stock!
- Nutritional Table
- Customer reviews
| Contains the following in 100g | |
| Energy | 3700 Kj (900 kcal) |
| Fat | 100 g |
| Saturated fatty acids | 10g |
| Monounsaturated | 14g |
| Polyunsaturated | 76g |
| Carbohydrate | 0 g |
| of which sugar | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 mg |
Send your review!
Please log in to write review.