
Poppy oil for cooking and salads
- Product description
- Shipping conditions
The preparation contains more than 50% polyunsaturated fatty acids,
contains omega-6 unsaturated fatty acid, oleic acid from monounsaturated fatty acid. Replacing saturated fatty acids with polyunsaturated products in the diet can have a favorable effect on blood cholesterol levels. It can increase mental performance. It can have a nerve-strengthening, nerve-pain-reducing, calming, and hypnotic effect. The number one natural helper for bones. It can stop the process of bone tissue degradation and then start building it.
Delivery by mail, collect on delivery (COD) (according to the actual postal tariff) Tariff Weight limit: maximum 30 kg/ package.
When you purchase for 100.000,- Ft or more, we deliver in Budapest free of charge.
| Prices | Glass | PET |
| 1 dl | 3.39 € | |
| 2 dl | 6.14 € | |
| 5 dl | 13.04 € | |
| 1 l | 25.82 € |
- Nutritional Table
- Customer reviews
| Contains the following in 100g | |
| Energy | 3700 Kj (900 kcal) |
| Fat | 100 g |
| Saturated fatty acids | 10 g |
| Monounsaturated | 21 g |
| Polyunsaturated | 69 g |
| Carbohydrate | 0 g |
| of which sugar | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 mg |
Please log in to write review.