
Sunflower oil for cooking and salads
- Product description
- Shipping conditions
Cold-pressed from sorted and cleaned kernels, the oil will preserve its full vitamin content, will be free from pesticide residues, foreign tastes and solvents (acetone or gasoline). It is equally excellent for cooking, cosmetics or industrial applications. Its diuretic and catarrh-healing effect is exploited in treatment of cough, dysentery or renal inflammation. Due to its 92% unsaturated fatty acid content and high E-vitamin level, consumption of this cooking oil is highly recommended. The flour remaining from cold pressing contains 50% proteins, and is perfectly suitable for human nutrition.
Delivery by mail, collect on delivery (COD) (according to the actual postal tariff) Tariff Weight limit: maximum 30 kg/ package.
When you purchase for 100.000,- Ft or more, we deliver in Budapest free of charge.
| Prices | Glass | PET |
| 1 dl | ||
| 2 dl | 1.99 € | |
| 5 dl | 2.67 € | |
| 1 l | 5.08 € |
- Nutritional Table
- Customer reviews
| Contains the following in 100g | |
| Energy | 3700 Kj (900 kcal) |
| Fat | 100 g |
| Saturated fatty acids | 11 g |
| Monounsaturated | 32 g |
| Polyunsaturated | 57 g |
| Carbohydrate | 0 g |
| of which sugar | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 mg |
Please log in to write review.