
Omega Olajessimo refined oil
- Product description
- Shipping conditions
High content of essential unsaturated fatty acids, fatty acid ratio is unique in composition and content min.7 Ω-3%, Ω-6 content max. 7% of consumption allows the Ω-3 and Ω-6 fatty acids in a favorable ratio (1:1) input, the extremely high content of oleic acid (min. 70%). a pleasant aroma, golden yellow color corresponds to the best sunflower oil. It can be used cold, salad oil, making sauces, cooking, baking (up to 170 ° C when heated).
Delivery by mail, collect on delivery (COD) (according to the actual postal tariff) Tariff Weight limit: maximum 30 kg/ package.
When you purchase for 100.000,- Ft or more, we deliver in Budapest free of charge.
| Prices | Glass | PET |
| 1 dl | ||
| 2 dl | ||
| 5 dl | 4.08 € | |
| 1 l | 7.97 € |
- Nutritional Table
- Customer reviews
| Contains the following in 100g | |
| Energy | 3700 Kj (900 kcal) |
| Fat | 100 g |
| Saturated fatty acids | 6g |
| Monounsaturated | 80g |
| Polyunsaturated | 14g |
| Carbohydrate | 0 g |
| of which sugar | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 mg |
Send your review!
Please log in to write review.