
Repce ét- és salátaolaj
- Product description
- Shipping conditions
Rapeseed oil contains monounsaturated oleic acids and polyunsaturated linoleic acid, which is essential for our body. Rapeseed oil can help maintain the balance between good and bad cholesterol. Rich in vitamin E and approx. Contains 24% polyunsaturated fatty acids. Thanks to its intense and refined taste, this oil surprisingly spices up cabbage and potato salad.
Delivery by mail, collect on delivery (COD) (according to the actual postal tariff) Tariff Weight limit: maximum 30 kg/ package.
When you purchase for 100.000,- Ft or more, we deliver in Budapest free of charge.
| Prices | Glass | PET |
| 1 dl | ||
| 2 dl | ||
| 5 dl | ||
| 1 l | 5.5 € |
- Nutritional Table
- Customer reviews
| Contains the following in 100g | |
| Energy | 3700 Kj (900 kcal) |
| Fat | 100 g |
| Saturated fatty acids | 10 g |
| Monounsaturated | 60 g |
| Polyunsaturated | 30 g |
| Carbohydrate | 0 g |
| of which sugar | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Send your review!
Please log in to write review.