
Sesame seed oil for cooking and salads
- Product description
- Shipping conditions
This is a delicate oil with characteristically pleasant aroma. Helps bile formation and cholerrhagia, retards arteriosclerosis, it is perfectly adapted for skin care and massage.
Delivery by mail, collect on delivery (COD) (according to the actual postal tariff) Tariff Weight limit: maximum 30 kg/ package.
When you purchase for 100.000,- Ft or more, we deliver in Budapest free of charge.
| Prices | Glass | PET |
| 1 dl | 3.18 € | |
| 2 dl | 5.72 € | |
| 5 dl | 11.98 € | |
| 1 l | 23.71 € |
- Nutritional Table
- Customer reviews
| Contains the following in 100g | |
| Energy | 34 000 Kj (830 kcal) |
| Fat | 100 g |
| Saturated fatty acids | 14 g |
| Monounsaturated | 38g |
| Polyunsaturated | 48g |
| Carbohydrate | 0 g |
| of which sugar | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 mg |
Send your review!
Please log in to write review.