
Parsley oil for cooking and salads
- Product description
- Shipping conditions
Special cooking oil, with strong parsley taste and aroma. Well suited for flavouring of soups, dressings and salads. It is a mild sedative and diuretic.
Parsley oil is excellent in treatment of oral cavity infections or digestion disturbances of neural origin, as well as oedemas caused by hearth insufficiency. Applied externally, it was recommended for complementary treatment of skin cancer. Parsley oil is especially beneficial in ailment of pain caused by lymphoma of the skin T-cells.
Delivery by mail, collect on delivery (COD) (according to the actual postal tariff) Tariff Weight limit: maximum 30 kg/ package.
When you purchase for 100.000,- Ft or more, we deliver in Budapest free of charge.
| Prices | Glass | PET |
| 1 dl | 3.18 € | |
| 2 dl | 5.72 € | |
| 5 dl | 11.98 € | |
| 1 l | 23.71 € |
- Nutritional Table
- Customer reviews
| Contains the following in 100g | |
| Energy | 34 000 Kj (830 kcal) |
| Fat | 100 g |
| Saturated fatty acids | 14 g |
| Monounsaturated | 32 g |
| Polyunsaturated | 54 g |
| Carbohydrate | 0 g |
| of which sugar | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 mg |
Send your review!
Please log in to write review.