
Wheat germ oil for cooking and salads
- Product description
- Shipping conditions
Edible oil with a pleasant taste and aroma. It can support the health of the brain and nervous system. Athletes value it primarily for increasing their endurance. It is one of the most abundant sources of vitamin E found in nature. Among vegetable oils, it contains extraordinarily high amounts of biologically valuable "minor" compounds: tocopherols, sterols.
Its fatty acid composition is also favorable: its essential fatty acid content is 50-70%.
Delivery by mail, collect on delivery (COD) (according to the actual postal tariff) Tariff Weight limit: maximum 30 kg/ package.
When you purchase for 100.000,- Ft or more, we deliver in Budapest free of charge.
| Prices | Glass | PET |
| 1 dl | 3.18 € | |
| 2 dl | 5.72 € | |
| 5 dl | 11.98 € | |
| 1 l | 23.71 € |
- Nutritional Table
- Customer reviews
| Contains the following in 100g | |
| Energy | 3700 Kj (900 kcal) |
| Fat | 100 g |
| Saturated fatty acids | 13g |
| Monounsaturated | 35g |
| Polyunsaturated | 52g |
| Carbohydrate | 0 g |
| of which sugar | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 mg |
Send your review!
Please log in to write review.