
Walnut oil for cooking and salads
- Product description
- Shipping conditions
A very pleasant tasting oil with a high natural iodine content. Rich in unsaturated fatty acids 89%. It can play an important role in cardiovascular diseases and blood pressure problems.
Delivery by mail, collect on delivery (COD) (according to the actual postal tariff) Tariff Weight limit: maximum 30 kg/ package.
When you purchase for 100.000,- Ft or more, we deliver in Budapest free of charge.
| Prices | Glass | PET |
| 1 dl | 3.39 € | |
| 2 dl | 6.14 € | |
| 5 dl | 13.04 € | |
| 1 l | 25.82 € |
- Nutritional Table
- Customer reviews
- Recepies
| Contains the following in 100g | |
| Energy | 3700 Kj (900 kcal) |
| Fat | 100 g |
| Saturated fatty acids | 9g |
| Monounsaturated | 15g |
| Polyunsaturated | 76g |
| Carbohydrate | 0 g |
| of which sugar | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 mg |
Please log in to write review.
Hegyhát saláta
Elkészítés:
A zöldségeket megmossuk, a zöldpaprika magházát eltávolítjuk, az almát meghámozzuk, magházát eltávolítjuk, valamennyit vékony szeletekre vágjuk. A sóból ecetből, olajból készült önetettel tálalás előtt óvatosan összekeverjük.
Hozzávalók
20 dkg jégsaláta , 20 dkg zöldpaprika, 20 dkg alma, 5 db zsenge sárgarépa, só
2 ek. almaecet, 1 csipet őrölt fehérbors, 4 ek. dióolaj
Hány főre?
4 személyre
Elkészítési idő
30 perc
The picture only illustration