Pepper seed oil for cooking and salads
- Product description
- Shipping conditions
This is a special cooking oil, with pleasant taste and aroma, is perfectly adapted for flavouring meat, fish dishes and sandwiches.
Its applications are only restricted by its scarcity. It is primarily recommended as salad oil, but it will fit to any meal where paprika taste and colour is desired.
It is exceptionally rich in linolic acid (70%).
Besides, the oil is rich in C-vitamin and capsaicin, helps digestion, accelerates blood circulation and stimulates nerve functions. Rubbed into the skin, eases rheumatic pain, its capsaicin content is beneficial in cases of herpes zoster.
Delivery by mail, collect on delivery (COD) (according to the actual postal tariff) Tariff Weight limit: maximum 30 kg/ package.
When you purchase for 100.000,- Ft or more, we deliver in Budapest free of charge.
| Prices | Glass | PET |
| 1 dl | 3.64 € | |
| 2 dl | 6.65 € | |
| 5 dl | 14.31 € | |
| 1 l | 28.36 € |
- Nutritional Table
- Customer reviews
| Contains the following in 100g | |
| Energy | 3700 Kj (900 kcal) |
| Fat | 100 g |
| Saturated fatty acids | 10g |
| Monounsaturated | 29g |
| Polyunsaturated | 61g |
| Carbohydrate | 0 g |
| of which sugar | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 mg |
Please log in to write review.